چگونه واریس را درمان کنیم ، واریس سیاهرگ ( varicose veins) که ریشه لاتین دارد و از واژه Varix که معنی پیچ خوردن را دارد گرفته شده است. و به تورم و گشاد شدن رگ ها اشاره دارد. یکی از شایعترین بیماری های عروقی انسان واریس می باشد. که حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد جمعیت دنیا را درگیر کرده است. در این عارضه سیاهرگ های واریسی مانند رگ های دراز و گشاد که پر از پیچ و خم هستند و معمولا در سطوح پوست اندام تحتانی دیده می شود. سن ابتلا به این عارضه معمولا بین ۴۰ تا ۵۰ سال است و در بین زنان شیوع بیشتری دارد. قطر رگ های متورم گاهی به ۴ میلی متر می رسند.

تشکیل واریس:

ورید ها (سیاهرگ ها) رگ هایی هستند که خون را از تمام نقاط بدن جمع آوری کرده و خون دریافتی را به سمت قلب می برد. در تمام قسمت های بدن و تمام اندام ها و اندامک ها برای ادامه حیات و سوخت و ساز به اکسیژن نیاز است. و از طرفی مواد زائد و دی اکسید کربن را مجبورند دفع کنند و  این مواد را برای دفع به داخل رگ های خونی( سیاهرگ ها) بریزند.

خون ورودی به ورید ها به قلب و ریه ها وارد می شود. سپس خون وارد شده به ریه ها دی اکسید خود را از دست می دهد و به ازای آن اکسیژن وارد خون می شود و دوباره در بدن به گردش درمی آید و اکسیژن را به تمام بافت ها می رساند. سیاهرگ ها با توجه به جایگاه و نوع فعالیتی که دارند اندازه های متفاوتی دارند. سیاهرگ های کوچکتر به هم می پیوندند و سیاهرگ های بزرگ را تشکیل می دهند و در نهایت به قلب منتهی می شود.  درواریس جریان خون به خوبی نمی تواند گردش داشته باشد و تجمع خون باعث برجستگی آن ها می شود.

 

درمان بوسیله لیزر و RF:

محققان راه حل درمانی  که برای واریس در نظر گرفته اند لیزر) EVLT) داخل عروقی رگ مبتلا به واریس است .این شیوه درمان در سال ۲۰۰۰ توسط FDA انجام گرفت . این مورد به این معنی است که سازمان غذا و داروی آمریکا آن را تایید می کند.این لیزر با لیزر های زیبایی کاملا متفاوت است. در این روش از یک فیبر لیزر استفاده می شود که و رگ  از درون خشکیده می شود. این تکنیک با تکنیک های لیزر برای درمان مشکلات پوستی کاملا متفاوت است.

با توجه به قطر رگهای آسیب دیده . پزشک متخصص توان دستگاه را تنظیم می کند که معمولا روی  ۸۰ W انرژی به ازای هر یک سانتیمتر رگ داده می شود. تا رگی که مبتلا به واریس شده است خشکیده شود.

درمان واریس به شیوه RF:

چگونه واریس را درمان کنیم ، دستگاه RF که برای درمان واریس به کار گرفته می شود مشابه دستگاه لیزر است اما در دو مورد با ئآن متفاوت است. توان دستگاه RF فقط در حد ۱۵W می باشد . این بدان معنی ست که رگ های با قطر بیشتر از ۱ سانتی متر را نمی تواند درمان کند . در نتیجه این وظیفه ی پزسک معالج است که به درستی تشخیص دهد که آیا برای بیمار RF بکار گرفته شود یا از لیزر استفاده کند.

 

چگونه واریس را درمان کنیم ، ریسک فاکتورهایی که باعث واریس می شود:

سیاهرگ های متورم واریسی در بین زنان بیشتر از ۵۰ سال حدود ۴۰ درصد اتفاق می افتد. عواملی که باعث این این بیماری می شود شامل:

 

سابقه ژنتیکی: سابقه بیماری واریس در بین افراد کم سن و سال معمولا به سابقه خانوادگی آنها بر می گردد. برخی افراد به خصوص زنان در کل دریچه های وریدی شان کارایی پایین تری نسبت به افراد عادی دارد. و دیواره های عروق آن ها از بدو تولد ضعیفتر از افراد عادی می باشد.

ایستادن به مدت طولانی: در یک مقاله علمی که محققان دانمارکی بررسی کردند به این نتیجه رسیدند که زنانی که ۷۵ درصد از مدت زمان کارشان را سرپا می ایستند بیشتر مستعد مبتلا به واریس می باشند. پژوهشگران اظهار کردند که ایستادن های طولانی بیش از ۲۰ درصد دلایل مبتلا به واریس را نشان می دهد.

سن: با افزایش سن خطر ابتلا به  بیماری واریس افزایش می یابد . محققان اعلام کردند کمتر از ۱۰ درصد زنان زیر ۳۰ سال به واریس مبتلا می شوند. در حالی که ۷۵ درصد زنان بالای ۷۰ سال در خطر ابتلا به این بیماری می باشند. در سنین بالا دیواره رگ های خونی و عضلات ضعیف می شوند و در راه رفتن یا ایستادن های طولانی ممکن است اسیب ببینند.

جنسیت: زنان بسیار بیشتر از مردان مستعد ابتلا به واریس هستند و یکی از دلایل آن مربوط به بارداری زنان می باشد. در دوران بارداری سیاهرگ های پاها مخصوصا ساق پا حجم خون بیشتری دارند و بسیار راحت تر پاره می شوند. در این دوره حجم خون در گردش افزایش می یابد و هورمون های مربوط به بارداری باعث گشاد شدن عروق می شوند. که این موارد خود می تواند عامل ابتلا به واریس باشد.هر چه دوران بارداری به پایان خود نزدیک شود ریسک ابتلا به واریس هم بیشتر خواهد شد.

وزن بدن: اضافه وزن به خصوص در ناحیه مرکزی بدن باعث سنگین شدن و در نتیجه فشار مضاعف بر عروق ساق پا می آورد. زنانی که دارای اضافه وزن هستند بسیار بیشتر از زنان سبک وزن تر در معرض بیماری واریس قرار می  گیرند. وزن و استعداد ابتلا به بیماری واریس با هم رابطه مشترک دارند, و هر چه وزن چربی بیشتر باشد ابتلا به بیماری واریس بیشتر است

 

علائم و درمان واریس اندام تحتانی:

بیشتر وریدهای مبتلا به واریس بدون علامت است و تنها از جنبه زیبایی باید بدان توجه کرد. اما علامت هایی که با پیشرفت بیماری ممکن است نمایان شود از جمله: احساس درد, سنگینی در پاها به خصوص ساق و مچ پا به علت ایستادن های طولانی مدت و تورم در مچ و ساق پا که عروق بیشتر از هر زمانی برجسته می شوند.

 

درمان نگه دارنده:

چگونه واریس را درمان کنیم ، برای نگهداشتن در شرایط مطلوب باید از جوراب های الاستیک مخصوص واریس استفاده کرد و از سر پا ایستادن های طولانی اجتناب کرد. همچنین در هنگام دراز کشیدن پا را بالا نگهدارید. روش های متداول درمانی شامل: اسکلروتراپی( درمان با تزریق مایع) و جراحی است. اندیکاسیون های درمان با جراحی  شامل درد دائم , ناتوانی در پاها, لخته شدن سطحی, ضایعات و زخم های پوستی همراه با خونریزی هستند.

 

تیم تخصصی فیت کلاب