مقدمه : 
لینوکس چیست ،در این مقاله قصد داریم سیستم عامل لینوکس را خدمت شما کاربران محترم سایت پی سی وی مگ معرفی کنیم ، از آنجایی که استفاده از سیستم عامل لینوکس در زمینه امنیت ، تست نفوذ ، میزبانی سرور و … کاربرد فراوانی دارد این مقاله را اختصاص داده ایم به دسته بندی امنیت تا کاربران دسترسی راحت تری به مطالب سایت داشته باشند در این مقاله به  توزیع لینوکس نیز اشاره خواهیم داشت . با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید .
لینوکس چیست ؟
لینوکس یک سیستم عامل رایگان ، ایمن و متن باز می باشد که همانند یونیکس است . افرادی که در زمینه امنیت ، تست نفوذ و هک راه پیدا می کنند متوجه می شوند که فراگیری این سیستم عامل چقدر مهم است . 
دو دلیل قانع کننده برای استفاده از لینوکس : 
 1. اگر اهل وب باشید ، حتما اطلاع دارید که میلیون ها سرور در اینترنت وجود دارند که بر روی سیستم عامل لینوکس اجرا می شوند ، زیرا این سیستم عامل امنیت آن سرورها را تا حدودی پوشش می دهد برای آنکه بتوانید به این سرورها نفوذ کنید باید لینوکس را بخوبی یاد بگیرید . 
 1. بیشترین نرم افزارها و ابزارهای هک بر روی لینوکس اجرا می شوند ، در واقع متخصصان امنیت از لینوکس به عنوان جعبه ابزار کامل برای تخصص خود یاد می کنند . 
لینوکس چیست ؟
لینوکس Linux  –  لینوکس چیست
توزیع (Distribution) لینوکس چیست ؟
توزیع لینوکس ، کرنل لینوکس که جزء مرکزی سیستم عامل می باشد و دارای مجموعه ای از ابزارها و برنامه های کاربردی است . هر کدام از توزیع های لینوکس دارای خصوصیاتی هستند که نسبت به نیاز افراد و سازمان ها از آن استفاده می شود . اگر شما در لینوکس مبتدی هستید پیشنهاد ما این است که با توزیع Ubuntu کار خودتان را آغاز کنید . 
Ubuntu چیست ؟ 
اوبونتو یا Ubuntu یک توزیع از سیستم عامل گنو/لینوکس است که توسط جامعه ی کاربری قوی که دارد در زمینه های مختلف از جمله : سرورها (Server)، تبلت ها (Tablet)، تلفن های همراه ، اینترنت و …  استفاده می شود ، هدف از توسعه این توزیع آسان کردن استفاده از لینوکس برای کلیه افراد مبتدی و حرفه ای در تمام زمینه های شغلی و تحصیلی بود . 
اوبونتو را می توانید از سایت اصلی ubuntu.com دانلود کنید و از آن استفاده کنید ،همچنین برای راحتی استفاده کاربران ایرانی از این توزیع لینوکس ، سایت ubuntu.ir راه اندازی گردید که در این سایت علاوه بر دریافت اوبونتو می توانید از فروم های فارسی آن استفاده کنید و سوالات و مشکلات خود را در آن انجمن ها مطرح کنید تا افراد حرفه ای به سوالات شما پاسخ کامل دهند. 
همچنین می توانید به صورت مستمر از ویدئوها و اخبار لینوکس اوبونتو استفاده کنید و با کاربران در تالار گفتگو تعاملات بیشتری داشته باشید . می توانید در همایش های ماهانه یا هفتگی لینوکس که توسط تیم های توسعه بومی آن برگزار می شود شرکت کنید و اطلاعات خود را به روز کنید . 
روش های نصب لینوکس : 
روش های گوناگونی برای نصب سیستم عامل لینوکس وجود دارد ،که ما در این مقاله به ۳ روش پرکاربرد آن اشاره خواهیم کرد: 
 • روش Live Cd : معمولا از این روش برای تست یک توزیع لینوکس  استفاده می شود ، شما از سایت اوبونتو می توانید لینوکس را دانلود کنید ، فایل لینوکس دارای پسوند ISO. است که می توانید آن را با اکثر نرم افزارهای رایت بر روی یک سی دی یا دی وی دی رایت کنید و شروع به استفاده بکنید . 
نکته : احتمالا این سوال ذهن شما را درگیر کند که از کدام نرم افزار برای رایت فایل iso. استفاده کنید ، شما می توانید نسبت به نیازهای خودتان از Alcohol 120% ، Iso Recorder ،Nero استفاده کنید یا از سایر نرم افزارها ، مهم نیست از چه نرم افزاری استفاده می کنید مهم این است که آن نرم افزار بتواند فرآیند مورد نیاز شما را بخوبی اجرا کند . 
 • روش دوم استفاده از برنامه Wubi : با Wubi Installer می توانید توزیع Ubuntu را به مانند سایر برنامه های کاربردی بر روی ویندوز نصب یا حذف کنید برای استفاده از این برنامه باید آنرا از سایت wubi-installer.org دانلود کنید و آنرا نصب کنید بعد از نصب برنامه و اجرای آن پنجره ابتدایی برنامه باز خواهد شد با کلیک بر روی گزینه install inside windows وارد صفحه زیر خواهید شد که باید تنظیمات خود را در صورت نیاز تغییر دهید:
wubi
wubi  – لینوکس چیست
پس از اعمال تنظیمات خودتان با کلیک بر روی دکمه install وارد صفحه زیر خواهید شد که فرایند نصب شروع شده و باید منتظر تکمیل شدن آن بمانید :
wubi
wubi  –  لینوکس چیست
و در انتها پس از نصب شاهد پیغام راه اندازی مجدد کامپیوتر خواهیم بود با قبول کردن این گزینه کامپیوتر شما راه اندازی مجدد می شود ، نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که بعد از راه اندازی مجدد سیستم قبل از بارگزاری ویندوز ، دو گزینه بر روی صفحه مشاهده خواهید کرد یکی از گزینه ها Ubuntu و دیگری windows است که باید Ubuntu رو انتخاب کرده و Enter بزنید تا این سیستم عامل برای شما بارگزاری شود . 
در نظر داشته باشید که وقتی برای اولین بار است که Ubuntu را اجرا می کنید این سیستم عامل تنظیمات و پیکربندی خود را انجام می دهد و مجددا راه اندازی می شود ، پس از راه اندازی شما می توانید به راحتی از لینوکس استفاده کنید . 
 • روش سوم : استفاده از نرم افزار Virtual Box :یکی از پرطرفدارترین روش های نصب سیستم عامل های مختلف بر روی یک سیستم عامل استفاده از نرم افزار Virtual Box است . شما در ابتدا باید این نرم افزار را دانلود کنید و نصب کنید می توانید از آدرسVirtualbox.org/wiki/downloads شروع به دانلود این نرم افزار بکنید . 
بعد از نصب نرم افزار وقتی آنرا اجرا می کنید صفحه ای همانند زیر مشاهده خواهید کرد : 
virtual box
virtual box  – لینوکس چیست
که از بخش نوار ابزار می توانید بر روی گزینه New کلیک کنید و یک ساختار برای سیستم عامل انتخاب کنید و از آن استفاده کنید . آموزش کامل این نرم افزارها در پست های آتی خدمت شما عزیزان ارائه خواهد شد در این پست قصد داشتیم که درباره روش های نصب لینوکس بر روی نرم افزارهای مختلف معرفی کوتاهی داشته باشیم تا شما عزیزان با آنها آشنا شوید . 
نصب Ubuntu هم مانند نصب ویندوز می باشد و هیچ کار سختی درپیش نخواهید داشت اما در پایان چند پیشنهاد برای شما عزیزان در بحث یادگیری لینوکس داریم که امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرد : 
 • شما باید یادگیری لینوکس را آغاز کنید و سرانجام مهارت های لازم را در توزیع های گوناگون به دست آورید .
 • برای هر توزیع لینوکس یک انجمن یا تالار گفتگو اختصاصی در سطح اینترنت وجود دارد که شما می توانید با استفاده از گوگل آنها را شناسایی کنید و در آنها عضو شوید و سوالات و مشکلات خود را مطرح کنید و شروع به فعالیت در این زمینه بکنید  .
از سایر منابع استفاده کنید : 
 • کتاب A Practical Guide to Linux commands , Editors And Shell Programming  که توسط Mark G.soell نوشته شده است . 
 • کتاب Understanding the Linux Kernel که توسط Marco Cesati و Daniel p.Bovet نوشته شده است . 
 • A Practical Guide to Ubuntu Linux که توسط Mark g.sobell نوشته شده است .
 • how linux works که توسط braian ward  نوشته شده است .
اگر شما علاقه مند هستید که در حوزه امنیت و تست نفوذ فعالیت کنید باید یکی از توزیع های لینوکس را به صورت حرفه ای مسلط باشید ، سعی کنید توزیع های بیشتری را یاد بگیرید زیرا هرکدام از آنها می توانند به شما در کارهای مختلفی خدمات و امکاناتی را ارائه دهند . در جوامع لینوکسی ها عضو شوید و فعالیت داشته باشید سعی کنید با افراد این حوزه تعاملات خوبی برقرار کنید تا بتوانید در پروژه های مختلفی حضور داشته باشید و تجربه کسب کنید .
منبع : پی سی وی مگ